Projektowanie i nadzór w budownictwie Blog




KPA – korzystne zmiany od 1 czerwca



Z dniem 1 czerwca 2017 r. wchodzi w życie Ustawa z dnia 7 kwietnia 2017 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania administracyjnego.

Najkorzystniejsze zmiany z punktu widzenia budowlanego związane są z możliwością szybszego uprawomocnienia decyzji administracyjnych, w tym decyzji o pozwoleniu na budowę, poprzez zrzeczenie się prawa do odwołania od decyzji.

Należy podkreślić, że decyzja organu administracji publicznej podlega wykonaniu dopiero po upływie terminu do wniesienia odwołania. Wyjątkiem od tej zasady jest sytuacja, w której:

  • decyzji został nadany rygor natychmiastowej wykonalności;
  • decyzja podlega natychmiastowemu wykonaniu z mocy prawa;
  • jest zgodna z żądaniem wszystkich stron.

W przypadku decyzji o pozwoleniu na budowę, termin do wniesienia odwołania wynosi 14 dni. Po upływie tego terminu decyzja staje się prawomocna.

Możliwość zrzeczenia się prawa do odwołania

Na podstawie art. 107 k.p.a. organ administracji publicznej, wydając decyzję, jest zobowiązany do poinformowania strony o tym, czy i w jakim trybie przysługuje od niej odwołanie. Od 1 czerwca organ w pouczeniu jest zobowiązany także do umieszczenia informacji o możliwości zrzeczenia się prawa do odwołania, a także o skutkach skorzystania z tego uprawnienia.

Skorzystać z możliwości zrzeczenia się prawa do odwołania może strona po doręczeniu jej decyzji w jej sprawie. Możliwość skorzystania z tego prawa będzie jednak ograniczona w czasie. Zrzec się prawa do odwołania będzie można jedynie przed upływem terminu do wniesienia odwołania.

Skutki zrzeczenia się prawa do odwołania

Zrzeczenie się prawa do odwołania następuje w formie oświadczenia, kierowanego bezpośrednio do organu, który wydał decyzję.

Z dniem doręczenia organowi administracji publicznej oświadczenia o zrzeczeniu się prawa do wniesienia odwołania przez ostatnią ze stron postępowania, decyzja staje się ostateczna i prawomocna.

Tak więc decyzja podlegać będzie wykonaniu przed upływem terminu do wniesienia odwołania, jeżeli będzie zgodna z żądaniem wszystkich stron lub jeżeli wszystkie strony zrzekły się prawa do wniesienia odwołania.

Podsumowanie

Wprowadzenie możliwości zrzeczenia się prawa do odwołania ma na celu przyspieszyć postępowanie administracyjne. W przypadku gdy wszystkie strony postępowania zgodnie złożą oświadczenia o zrzeczeniu się uprawnienia do odwołania, spowoduje to szybszą wykonalność decyzji bez konieczności oczekiwania na upływ terminu do wniesienia odwołania.

Zmiana opisana powyżej, daje możliwość szybszego przystąpienia do prac budowlanych, bez 14-dniowego oczekiwania na uprawomocnienie decyzji o pozwoleniu na budowę. Oczywiście moment rozpoczęcia budowy należy wcześniej zgłosić w Nadzorze Budowlanym.

Lipiec 25, 2017 KCH

Szanowni Państwo!

Udzielamy porad z zakresu prawa budowlanego, organizacji procesu inwestycyjnego oraz stosowania optymalnych technologii w budownictwie.